Czy wskutek połączenia spółek może powstać przychód w CIT? Przeniesienie majątku spółki osobowej na kapitałową, w zamian za co wspólnicy otrzymują udziały w podwyższonym kapitale zakładowym działalności przejmującej nie powoduje obowiązku opłacania należności podatkowych.

Jeżeli np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem CIT i planuje połączenie z podmiotem gospodarczym np. jawnym, to w rezultacie część przeniesionego majątku zostanie przekazana na kapitał rezerwowy.

Ustawa o podatku od osób prawnych nie zawiera wprost przepisów regulujących konsekwencje podatkowe przejęcia spółki osobowej przez kapitałową.

We wniosku o interpretację poparł stanowisko trzema argumentami:
– z uwagi na brak regulacji zdaniem podatnika, skutki podatkowe powinny być ustalane na zasadach ogólnych,
– zgodnie z artykułem ustawy o CIT do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego,
– zgodnie z ustawą o CIT nie zalicza się kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów otrzymanych przy ich wydaniu.

Podsumowując więc regulacje i przepisy prawne podatkowe, a raczej ich niejasna treść rozstrzygnąć można na korzyść podatnika.

Spółka przejmująca uzyskuje niepieniężne wartości majątkowe na podwyższenie kapitału własnego, w zamian, za które wydaje udziały. W takim więc przypadku wartość wzrasta w zakresie pasywów ze względu na zwiększenie kapitałów własnych, co nie powoduje powstania przychodu.